Våra Passioner

När du söker till skolan väljer du mellan de passionerade intressena Skate-media, Basket, Dans, Musik-ensemble/sång, och Bild&Form. Tre gånger i veckan utövar du ditt passionerade intresse. Pedagogerna som undervisar och handleder dig är ledande inom sina områden. På Fryshuset rör sig också många inom olika skapande verksamheter, etablerade musiker, basketspelare, skatare, dansare, konstnärer vilket ger dig möjlighet att inspireras av dina förebilder.

 

Skateboard – media

Skateboard tränar du i Stockholm Skatepark här på Fryshuset. I skateträningen övar du målfokus och styrka i både hjärnan och kroppen. Träningen ger dig också rörelse, glädje, samhörighet och uthållighet.

Sedan 2014 har Skatepassionen en ny inriktning mot media. Utöver skatepassen arbetar eleverna med film och foto kopplat till skatepassionen.

 

Basket

basketg

Under basketträningen förbättrar du dina individuella kunskaper inom basket, d.v.s. skott, passningar, spelförståelse m.m. Tränarna är ledande inom basket och vana vid att utveckla basketspelare i 12-16-årsåldern. Skolan kommer att ställa upp med lag i vissa sammanhang. Du kan också fortsätta i ditt klubblag. Skriv gärna vilket klubblag du tillhör i rutan ”Ansökandes kommentar”.

 

Dans

dansg

I dansen utvecklar du teknik, rytmkänsla och koordination, men också rörelseglädje och möjligheten att uttrycka sig med kroppen. Tonvikten i dansen ligger på hiphop och streetdance.

 

Musik

musikg

I musikpassionen får du möjlighet att allsidigt utveckla förmågan till musikaliskt skapande, inlevelse och uttryck. Tonvikten är på rock, pop och soul. Du får prova på att spela massor med olika slags musik både stilenligt och genom att göra egna versioner av låtar. Ange i din ansökan under ”Ansökandes kommentar” vilket som är ditt huvudinstrument: trummor, bas, gitarr, keyboard eller sång.

 

Bild&Form

Bildoform

I Bild&Form ligger fokus på det egna skapandet. Här får du möjlighet att utveckla din kreativa förmåga att använda skapandet som uttrycksmedel med hjälp av olika material och tekniker. Passionen har sin utgångspunkt i ämnena bild, slöjd och form, med varierande innehåll.