1 feb - Nyhet

Antagningsprocessen

Nu är vi mitt uppe i antagningsprocess för åk 7 HT 2019. Inbjudan till antagningsprov för passionerna Bild och form, Dans och Musik skickas ut under vecka 8 och proven kommer att äga rum vecka 10. Passionerna Basket, Hälsa och träning och Skate erbjuder plats på skolan efter kölistan. Sista datum för att söka till skolan är den 15 februari. Ansökningar efter detta datum blir kallade i mån om plats. OBS! Beskeden och inbjudan till antagningsprov sker via mejl. Ansvaret ligger inte på skolan att kolla upp om ni har rätt mailadress eller att information nått fram. Fel uppgifter i intresseanmälan kan innebära att ni missar en inbjudan till prövning eller en plats i kön. Glöm inte att kolla av att ni har lämnat korrekt mejladress. (Ni som väntar på besked gällande prövning och plats, glöm inte att titta i er skräppost.)