31 jan - Nyhet

Man blir gladare när man tränat!

Tv-spel, sömnbrist eller passiva föräldrar. Det finns många orsaker till att många ungdomar rör på sig för lite, enligt elever på Fryshusets grundskola. Idrottsläraren Ulrika Westman har sett en tydlig försämring av ungas kondition och motivation under sina år i yrket.

Januarisolen lyser skarpt över Långsjöns is, på gränsen mellan Stockholm och Huddinge. Idrottsläraren Ulrika Westman peppar sina elever i 8A samtidigt som hon hjälper till att snörar' skridskor. De första skären ser onekligen lite vingliga men ganska snabbt är de iväg, långt ut från bryggan. Åktekniken varierar men det skrattas mycket. Åttondeklassarna hör hemma på Fryshusets grundskola, som låter eleverna ägna sig åt skate, basket, dans, hälsa och träning, musik eller bild och form tre gånger i veckan. Många av eleverna är alltså långt mer fysiskt aktiva än andra jämnåriga. Läs hela artikeln på https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/vmo8Pp/man-blir-gladare-nar-man-tranat